ویدانه لودینگ

تیزر معرفی هولولنز 2 مایکروسافت

۲۷۶  بازدید . زمان انتشار:   سال ۱۳۹۷

0اشتراک گذاری
تکنولوژی های جانبی

تکنولوژی های جانبی

438  ویدیو  .  201.7 هزار  بازدید

هولولنز 2 مایکروسافت سال‌ها پس از مدل اولیه‌ی این هدست عرضه شده است، اما آیا تغییرات این محصول به‌حدی هستند که موفقیت آن را تضمین کنند؟ مایکروسافت سال‌ها پیش در بهمن‌ماه ۱۳۹۳ از هدست واقعیت مجازی هولولنز پرده‌برداری کرد. مدت‌ها است که شایعاتی در مورد نسل جدید این هدست واقعیت مجازی می‌شنویم. حتی در آستانه‌ی برگزاری نمایشگاه MWC 2019 نیز تصاویر جدید منتسب به این هدست در اینترنت فاش شده بودند، اما هیچ‌گاه نتوانستیم با‌قطعیت به آن‌ها اعتماد کنیم.

بااین‌حال شب گذشته شایعه‌ها رنگ حقیقت به‌خود گرفتند و ردموندی‌ها هدست هولولنز ۲ را رونمایی کردند. این هدست واقعیت مجازی، با فاصله‌ی چهار سال از هدست اول معرفی شده است و طبیعی است که انتظار داشته باشیم بهبودهای درخورتوجهی را به‌خود ببیند. Microsoft Hololens 2 برچسب قیمت ۳٬۵۰۰ دلاری دارد و از‌ هم‌اکنون قابل‌پیش‌خرید است. احتمالا این هدست اواخر سال جاری میلادی روانه‌ی بازار خواهد شد. هولولنز ۲ در مقایسه با نسل اول، تقریبا از تمامی جوانب پراهمیت، با بهبود مواجه شده است. هدست موردبحث این‌بار راحت‌تر روی سر جای می‌گیرد، زاویه‌ی دید بیشتری دارد و بهتر از قبل می‌تواند اشیای فیزیکی واقعی موجود در محیط را تشخیص دهد. هولولنز ۲ به برخی تجهیزات جدید همچون حسگر آزور کینکت مجهز شده است و از پردازنده‌ی آرم استفاده می‌کند. درضمن این هدست دارای حسگرهایی ویژه برای پایش حرکات چشم است و نمایشگر جدیدی دارد. هولولنز ۲ تنها ۵۶۶ گرم وزن دارد و اندکی سبک‌تر از قبل شده است (وزن هولولنز: ۵۷۹ گرم).

هدست واقعیت ترکیبی جدید مایکروسافت به‌چندین اسپیکر مجهز شده است و نسبت به نسل قبلی‌اش بهتر می‌تواند حرکات دست کاربر را شناسایی کند. دارندگان این هدست می‌توانند با استفاده از دوربین جلویی ۸ مگاپیکسلی‌اش، کنفرانس ویدیویی برگزار کنند. هولولنز ۲ همچنین به درگاه USB-C برای شارژ مجهز شده است. این هدست در یک کلام مجموعه‌ای کامل از فناوری‌های جدید به‌شمار می‌آید، اما بعد از گذر چهار سال، این اتفاق به‌هیچ‌وجه تعجب‌برانگیز نیست. بزرگ‌ترین مشکل نسل اول هولولنز این بود که کاربر تنها می‌توانست هولوگرام‌ها را در یک فضای نسبتا کوچک جلوی خود ببیند. حتی اگر سر خود را ذره‌ای می‌چرخاندید، این هولوگرام‌ها از میدان دید شما خارج می‌شدند و نمی‌توانستید دیگر آن‌ها را ببینید. درضمن این هولوگرام‌ها دارای لبه‌هایی بی‌نظم و غیرواقع‌گرایانه بودند که حس بدی به کاربر منتقل می‌کردند.

میدان دید هولولنز ۲ به‌میزان تقریبا دو برابر وسیع‌تر از نسل قبل شده است که البته حتی الان هم نمی‌تواند تمام گستره‌ی دید شما را پوشش دهد، اما درهرصورت پیشرفت بسیار خوبی نسبت به نسل قبل به‌حساب می‌آید. گفتنی است که نسل اول هولولنز دارای زاویه‌ی دید ۳۰ درجه‌ای بود که این میزان در نسل دوم به ۵۲ درجه رسیده است. درضمن هولولنز ۲ عمر باتری سه ساعته را ارائه می‌دهد.

مایکروسافت می‌گوید که دربرابر هرکدام از چشمان کاربر، نمایشگری با وضوح معادل 2K قرار می‌گیرد. اما شاید بهتر باشد نمایشگر این هدست را این‌گونه خطاب نکنیم؛ درواقع اگر بخواهیم در مورد نمایشگر هولولنز ۲ حرف بزنیم، بهتر است بگوییم که این نمایشگر دارای «چگالی هولوگرافیک ۴۷ پیکسل به‌ازای هر درجه» است. بد نیست بدانید که کیفیت نمایشگر نسل اول هولولنز معادل 720p بود. درضمن، چگالی هولوگرافیک نمایشگر هولولنز ۲ نسبت به نسل اول تغییری نداشته است.

نظرات
ویدئوهای مشابه
ویدانه لودینگ