ویدانه لودینگ

شمیه بیگم : از دختر مدرسه‎ای انگلیسی تا عروس جهادی داعش

۴۰۳  بازدید . زمان انتشار:   سال ۱۳۹۷

0اشتراک گذاری
اخبار جهان

اخبار جهان

20  ویدیو  .  10 هزار  بازدید

شمیمه هنگامی که در سال ۲۰۱۵ به طور مخفیانه با دو دوست دبیرستانی از انگلیس به ترکیه و سپس به سوریه رفت تنها ۱۵ سال داشت و هم اکنون ۱۹ ساله است.

او هم اکنون در کمپ زندانیان داعش در سوریه است و آن طور که گزارش شده از "باغوز" یکی از آخرین مناطقی که در اختیار داعش است خارج شده است.

شمیمه همین چند روز پیش در داخل این اردوگاه زایمان کرد و صاحب یک پسر شد. او پیش‌تر گفته بود که از زمان پیوستن به داعش دو بار دیگر باردار شده بوده اما هر دو بار نتوانسته بوده جنین را حفظ کند.

بیگم روز دوشنبه در گفتگو با بی‌بی‌سی تاکید کرد هنگامی که انگلیس را به قصد سوریه و پیوستن به داعش ترک کرده هرگز قصد "تابلو شدن" و شهرت یافتن در رسانه‌ها را نداشته و اکنون هم فقط خواستار این است که به انگلیس بازگردد و در آرامش پسرش را بزرگ کند.

شبکه آی‌تی‌وی نیوز انگلیس مدعی است نامه‌ای را به دست آورده که در آن مادر شمیمه به او از حکم لغو شهروندی‌اش توسط دولت خبر داده است.

قانون سال ۱۹۸۱ حق شهروندی بریتانیا به وزیر کشور اجازه داده در صورتی که منفعت عمومی در میان باشد بتواند تابعیت یک بریتانیایی را لغو کند اگر این تصمیم موجب بی‌ملیتی آن شهروند نشود.

بیگم می‌گوید او در سال ۲۰۱۵ که هنوز نوجوان محسوب می‌شد با پاسپورت خواهرش از انگلیس خارج شده اما به محض ورود به سوریه پاسپورت او را گرفته‌اند.

آن طور که گفته شده او از طریق مادرش شهروندی بنگلادش را به ارث برده اما خودش در گفتگو با بی‌بی‌سی تاکید کرده که هیچ‌گاه به بنگلادش سفر نکرده و پاسپورت این کشور را هم ندارد.

در مورد فرزند او هم بنابر قوانین انگلیس چون او پیش از صدور حکم حق شهروندی شمیمه متولد شده یک بریتانیایی محسوب می‌شود.

با وجود این، به لحاظ نظری دولت حق سلب شهروندی از پسر شمیمه بگیم را دارد اما مقام‌ها می‌گویند باید جوانب را کاملا بررسی کنند و حقوق شهروندی این دو را به طوری که به این نوزاد لطمه نخورد وارسی کنند.

سخنگوی وزارت کشور بریتانیا گفته "وزیر طی چند روز گذشته تصریح کرده که اولویت او امنیت کشور و مردمی که در آن زندگی می‌کنند است."

او گفته وزارت کشور درباره پرونده شخصی افراد اظهارنظر نمی‌کند اما "سلب تابعیت با توجه به همه جوانب بررسی شده و تصمیمی به یک باره نبوده است".

نظرات
ویدئوهای مشابه
ویدانه لودینگ